المنت فیلتر یا میکرو فیلتر چیست

یک المنت فیلتر یا میکرو فیلتر رسانه ای است که طراحی آن به گونه ای است که تمام آلودگی ها را به دام می اندازد.

این آلودگی ها ممکن است ناخالصی هایی مانند موارد زیر یاشد:

 

 • رنگ
 • زنگ
 • ذرات معلق
 • آب از گردش جریان روغن هیدرولیک
 • خاک در روغن کاری حتی سیستم موتور خودرو.

اصولاً یک المنت فیلتر روغنی، تمام ذرات و آلاینده ها را از گردش درون موتور و ماشین های هیدرولیک جداسازی میکند. بنابراین دستگاه می تواند بهینه عمل کند تا مشخصات مورد نظر، رعایت شود.

یک المنت فیلتر روغن چه نقشی دارد؟

اول ، هیچ دستگاهی بدون روغن هیدرولیک نمی تواند کار کند. و این یک حقیقت است. اما چگونه عمر سرویس روغنهای عامل را افزایش می دهید؟

حقیقت این است:

شما باید فرایند نگهداری ، تعمیر یا خدمات مناسب را اتخاذ کنید. اما مهمتر از همه ، شما باید راهی برای جلوگیری از آلودگی احتمالی روغن داشته باشید. بنابراین ، بهترین راه حل در اینجا نصب یک المنت فیلتر مجاز دارای ISO است.

المنت فیلتر سیستم هیدرولیک را از هر گونه روغن آلوده محافظت می کند و سیستم فیلتر روغن به کاهش فرسودگی احتمالی قطعات یا قطعات کمک خواهد کرد. بدیهی است که این وضعیت کار دستگاه را بهبود می بخشد.

طی چندین دهه نوآوری و بهبود تجهیزات هیدرولیک ، ماشین آلات و موتورهای پیشرفته پیشرفت های چشمگیری حاصل شده است. وقتی سیستمهای جدید و قدیمی را با هم مقایسه می کنید ، این کاملاً واضح است. این اختلافات در رابطه با فیلتر رسانه و ساخت و ساز است. اگرچه، اصول کار اگر تقویت نشود یکسان هستند. حتی با وجود این پیشرفت ها ، شما باید از ضرورت اطمینان حاصل کنید که روغن باید تمیز باشد. این تنها راه برای حفظ هر سیستم هیدرولیکی است.

گردش روغن در هر سیستم فشار به طور خودکار برخی ذرات مانند زیر را دارا هستند:

 • ذرات فلزی
 • دوده
 • خاک و سایر ترکیبات افزودنی روغن موجود در روغن

اگر آنها را با فیلتر روغن مناسب حذف نکنید ، چنین آلودگی هایی تهدید بزرگی برای عملکرد سیستم است. در لوکوموتیوها ، آلودگی روغن می تواند باعث خرابی کامل موتور شود.

به طور کلی ، در استانداردهای اصلی ISO تمیز بودن روغن ، باید روی عناصر مدرن فیلتر روغن سرمایه گذاری کنید. به این ترتیب ، در هنگام هزینه سیستم های هیدرولیک بسیار صرفه جویی می کنید.

ساختار المنت فیلتر

المنت فیلتر ممکن است به دو دسته تقسیم شوند: سطحی و عمقی. فیلترهای سطحی از پارچه بافته شده یا کاغذ تصفیه شده با اندازه منافذ یکنواخت ساخته شده اند. جریان سیال در منافذ مواد فیلتر و آلودگی ها روی سطح فیلتر متوقف می شوند. این نوع المان فیلتر برای جلوگیری از عبور درصد زیادی از مواد جامد در اندازه خاص طراحی شده است.

از طرف دیگر فیلترهای عمقی از لایه هایی از پارچه یا الیاف تشکیل شده اند که مسیرهای سخت زیادی را برای گردش مایعات فراهم می کنند. در صورت نگه داشتن ذرات در عمق محیط و نه روی سطح ، باید منافذ یا معابر بزرگتر از اندازه نامی فیلتر باشد.

المنت فیلتر ممکن است از نوع ۵ میکرون ، مش بافته ، میکرونیک ، متخلخل فلزی یا مغناطیسی باشد. المنت میکرونیک و ۵ میکرون دارای رسانه فیلتر غیرقابل پاک شدن هستند و هنگام خارج شدن آنها دفع می شوند. المنت متخلخل فلزی ، مش بافته شده و فیلتر مغناطیسی معمولاً برای تمیز کردن و استفاده مجدد طراحی شده اند.

غیر قابل تمیز شدن ۵ میکرون.

رایج ترین محیط فیلتر ۵ میکرونی از الیاف آلی و معدنی تشکیل شده است که بصورت یکپارچه با رزین اپوکسی پیوند خورده و با محافظ فلزی در بالادست و پایین دست برای حفاظت قرار گرفته و استحکام مکانیکی آن افزوده شده است. فیلترهای این نوع تحت هیچ شرایطی تمیز نمی شوند.

یک فیلتر صوتی

۵ میکرونی دیگر از لایه هایی از الیاف استیل بسیار خوب استفاده می کند که به یک ماتریس تصادفی اما کنترل شده کشیده می شوند. المنت فیلتر این ماده بسته به ساخت آنها ممکن است تمیز یا یکبار مصرف باشد.

مش سیم بافته شده.

فیلترهای این نوع از جنس استنلس استیل بوده و عموماً به ۱۵ یا ۲۵ میکرون (مطلق) معرفی می شوند. این نوع المنت قابل استفاده مجدد است.

نحوه حفظ روغن های هیدرولیک

در زیر برخی از موثرترین راه های حفظ نظافت روغن در سیستم هیدرولیک آورده شده است:

 • از یک روش و برنامه موثر برای تجزیه و تحلیل روغن استفاده کنید
 • منابع و انواع مواد آلاینده روغن برای ماشین آلات خود را مشخص کنید
 • از طریق برنامه دقیق خانه داری ، آلودگی را کاهش یا از بین ببرید
 • قبل از افزودن روغن به سیستم ، تصفیه را انجام دهید.

همانطور که مشاهده می کنید ، اولین وظیفه شما اجرای یک تحلیل و برنامه عالی روغن است. این به ارزیابی و تعیین میزان آلودگی روغن کمک می کند، که ممکن است باعث خرابی سیستم های هیدرولیک شما شود. با اتخاذ این فرایند ، منابع اصلی آلودگی روغن را خواهید فهمید. درنهایت، روشهای مناسب که باعث کاهش ناخالصی های سیستم هیدرولیکی می شوند ، آسانتر می شوند.

علاوه بر این ، برای کاهش احتمال آلودگی روغن ، باید امکانات ذخیره سازی روغن و شرایط غالب را بررسی کنید. شما باید با یک متخصص صحبت کنید که در مورد تغییرات و پیشرفت های احتمالی به شما توصیه می کند. ارزیابی سایت حرفه ای دارای مزایای بسیار  از قبیل راه حل بهینه سازی سیستم های نفتی خواهد بود.

آزمایش منظم روغن برای آنالیز نمونه باید نشان دهد که آیا روغن هنوز هم برای کاربرد آن مناسب است یا خیر. در اینجا ، شما باید استفاده از یک عنصر فیلتر روغن مناسب برای فرآیند تصفیه در نظر بگیرید. البته اگر می خواهید طول عمر دستگاه های خود را افزایش دهید ، همیشه روغن های با کیفیت را انتخاب کنید.  باید با انتخاب یک عنصر مناسب فیلتر روغن ، دست به دست هم داد.

گاهی اوقات تغییر روغن به طور منظم می تواند خسته کننده باشد. این می تواند طبیعی باشد ، اما نباید این کار را به یک عادت تبدیل کنید. شما باید نمونه روغن معمولی بگیرید ، تجزیه و تحلیل کنید تا بررسی کنید که آیا فیلترهای روغن در وضعیت خوبی هستند یا خیر. در صورت وجود آلودگی در روغن بعد از فیلتراسیون ، بهترین گزینه برای تغییر روغن است.

واقعیت این است که ، فیلترهای روغن کارتریج تصفیه بهتر در سیستمهای هیدرولیک را تضمین می کنند. البته این امر به کیفیت عنصر فیلتر هیدرولیک بستگی دارد. با این کار ، بگذارید یک قدم جلوتر بروم تا جنبه مهم دیگری از  المنت فیلتر روغن را کشف کند.

ویژگی های بهترین المنت فیلتر روغن

المنت فیلتر روغن می تواند به کاهش آلودگی روغن کمک کند.این امر به این دلیل است که المنت فیلتر روغن برای فیلتر کردن همه این ناخالصی ها طراحی شده است. اما واقعیت است که حتی عناصر المنت روغن با راندمان برجسته تصفیه فیلتر نیز ممکن است شما را از اثر ذرات موجود در دستگاه خود در امان نگه ندارد.  در جائیکه روغن در فشار زیاد جریان دارد، به ویژه هنگامی که به دلیل وجود فیلتر فیلتر محدودیت و گرفتگی وجود دارد، روغن ممکن است فیلتر را دور بزند. در نتیجه روغن کثیف به موتور باز می گردد.

بنابراین ، در این بخش ، شما با سه ویژگی اصلی عناصر فیلتر روغن آشنا می شوید.

۱- محدودیت جریان کم

ذکر شد که روغن مانند خون به موتور است در حالی که عنصر فیلتر کبد است. این حساسیت به این دلیل است که تصور می شود المنت روغن و فیلتر به نوعی مشابه سیستم خون و کبد است. با این حال، المنت فیلتر باید جریان آزاد روغن را حفظ کند زیرا در حفظ یک سیستم هیدرولیک یا روانکاری مناسب کارایی دارد. بهترین المنت فیلتر روغن برای جلوگیری از فرسودگی، سایش، گرمایشی به دلیل اصطکاک و غیره باید محدودیت جریان کم یا بدون جریان را ارائه دهد. این امر به این دلیل است که هر مؤلفه هیدرولیک برای تأمین کافی مایعات سیستم به گردش خون بدون وقفه روغن بستگی دارد.

علاوه بر این ، فیلتر روغن مطمئناً باید جریان کارآمد و روان را از طریق رسانه آن تأمین کند.

۲٫ کارآیی

برای حفظ هرچه بیشتر میزان اثر سایش، مایع هیدرولیک باید دائماً در سراسر سیستم جریان یابد. و برای اطمینان از این امر ، شما نیاز به یک سیستم فیلتر کارآمد دارید. به طور معمول ، راندمان یک المنت فیلتر با اندازه و شکل منافذ رسانه تعیین می شود. یعنی هرچه اندازه منافذ رسانه فیلتر کوچکتر باشد ، بازده بیشتر فیلتر در به دام افتادن و از بین بردن ذرات است. این مسئله به عنوان سازش جریان / بازده نیز گفته می شود و یک المنت فیلتر با کیفیت خوب باید بین بازده و جریان تعادل بسیار خوبی داشته باشد. این اطلاعات باید به شما در تخمین سرویس زندگی از عنصر فیلتر کمک کند.

۳٫ ظرفیت فیلتر

آنچه در ابتدا باید بدانید این است که المنت فیلتر با حداکثر ظرفیت مشخص برای نگه داشتن آلاینده ها فراتر از آن ارائه می شود. در این مرحله المنت فیلتر مانعی یرای جریان روغن می شود. در نتیجه باعث کاهش طول عمر فیلتر می شود. بهترین المنت فیلتر روغن برای حفظ یک فرایند تصفیه روغن قابل اعتماد برای یک دوره طولانی باید از ظرفیت برجسته ای برای حفظ کثیفی برخوردار باشد.

با این حساب ، بیایید یک قدم جلوتر برویم و انواع مختلفی از فیلتر روغن هیدرولیک موجود در بازار را مرور کنیم.

چگونه عنصر صحیح فیلتر روغن را برای سیستم خود انتخاب کنید

انتخاب بهترین المنت فیلتر روغن برای برنامه شما باید فعالیتی باشد که از اهمیت بالایی برخوردار است. حقیقت این است که بازار مملو از محصولات مشابه و گیج کننده است. بنابراین باید به جزئیات خاص توجه کنید. به این ترتیب ، تفاوتهای مختلفی را در موارد زیر مشاهده خواهید کرد:

 • اندازه واشر یا اندازه نخ
 • مواد فیلتر
 • به رده بندی المنت فیلتر توجه داشته باشید و غیره

برای جلوگیری از هرگونه سردرگمی احتمالی ، باید کتابچه راهنمای کاربر سازنده را مرور کنید یا در این مورد با یک متخصص مشورت کنید. چنین اسنادی حاوی اطلاعات زیادی است که به شما کمک می کند قبل از تصمیم گیری برای خرید آن، در مورد یک المنت فیلتر خاص بیشتر بدانید.

با استفاده از فیلتر اشتباه می توانید ضررهای بیشتری را به وجود بیاورید زیرا ممکن است روغن از بین برود ، اتصالات نامناسب فیلتر می تواند باعث نفوذ بیشتر ناخالصی شود. هر یک از موارد فوق می تواند منجر به آسیب یا ناکامی سیستم کشنده شود.

عواملی که باید هنگام انتخاب فیلترهای روغن کارتریج در نظر بگیرید:

 • ظرفیت نگه داشتن خاک (آلودگی)
 • محیط / سیستم
 • رتبه سقوط
 • یکپارچگی فیلتر روغن کارتریج
 • ضبط ذرات-راندمان
 • نوع روغن
 • افت فشار

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید